6.3.3.1 WKK-certificaten in Vlaanderen

In Vlaanderen (zie Besluit Vlaamse regering van 5 maart 2004, Staatsblad 15.04.2004, p. 22212) worden twee verschillende certificaten uitgegeven, namelijk groenestroomcertificaten voor elektriciteit geproduceerd uit hernieuwbare energiebronnen (zonne- en windenergie, geothermie, waterkracht <10 MW, biomassa, biogas, getijden- en golfenergie) en WKK-certificaten. Deze WKK-certificaten worden toegekend voor de primaire energiebesparing berekend uit de elektriciteitsproductie in kwalitatieve warmtekrachtinstallaties of verzamelde kwalitatieve warmtekrachtinstallaties (zie Belgisch Staatsblad van 12 december 2001). De primaire energiebesparing moet minstens 5% bedragen ten opzichte van het energieverbruik nodig om dezelfde hoeveelheid netto elektriciteit en benutte warmte op te wekken in een referentiecentrale en een referentieketel (gescheiden productie), zie figuur 6.3.3.1-1.

Wanneer een hernieuwbare energiebron wordt gebruikt om de WKK aan te drijven dan komt de installatie in aanmerking voor zowel groenestroomcertificaten als voor WKK-certificaten. Maar om de WKK-certificaten te kunnen bekomen moet men blijven voldoen aan de eis om minimaal 5% primaire energie te besparen!

 Figuur 6.3.3.1-1: Berekening van primaire energiebesparing

Het aantal door de elektriciteitsleverancier (certificaatplichtige) voor te leggen certificaten wordt berekend aan de hand van de hoeveelheid geleverde elektriciteit aan de eindafnemer vermenigvuldigd met een coëfficiënt van 0,0119 in het jaar 2006, stijgend naar 0.0523 vanaf 2013. Per ontbrekend WKK-certificaat zal hij een administratieve boete moeten betalen van €40 (03.2006) stijgend naar €45 op 31.03.2007 (zie figuur 6.3.3-2).

De volgende beperkingen werden ingevoerd (zie figuur 6.3.3.1-2):
Enkel kwalitatieve WKK-installaties komen in aanmerking;

  • De waarde van de certificaten verloop degressief volgens een bepaalde formule rekening houdend met het rendement van de installatie;
  • De indienstname van de installatie na 01/2002 ofwel ingrijpend gewijzigd;
  • De installatie moet zich in het Vlaams gewest bevinden.
  Figuur 6.3.3.1-2 Beperkingen opgelegd door het Vlaams gewest

In figuur 6.3.3.1-3 worden de ontvangsten berekend per geproduceerde MWhe door de verkoop van WKK-certificaten (1 certificaat per MWhe bespaarde primaire energie). Deze ontvangsten zijn afhankelijk van het energetisch rendement van de installatie (de hoeveelheid bespaarde primaire energie) en de marktwaarde van het certificaat (hier 90% van de administratieve boete).

 Figuur 6.3.3.1-3:  Ontvangst per geproduceerde MWhe door verkoop van WKK- certificaten

Download PDF:
Besluit van de Vlaamse regering van 5 maart 2004 houdende de openbare dienstverplichting ter bevordering van de elektriciteitsopwekking in kwalitatieve warmtekrachtinstallaties

Verwijzing naar beslissingen van de VREG

BESL-2004-63 De bepaling van nadere regels betreffende de procedure tot
beoordeling van de kwaliteitserkenning van een warmtekrachtinstallatie: Referentierendementen voor de productie van koude, de productie van warme lucht en aandrijvingen
06/10/2004
BESL-2004-62 De bepaling van nadere regels betreffende de procedure tot beoordeling van de kwaliteitserkenning van een warmtekrachtinstallatie: hoe een WKK-installatie beschouwen? (+ bijlage) 06/10/2004

terug naar inhoudstabel